Kambodża – Starożytne drzewa Angkoru

2014 r
9 godzin podróży pociągiem przez dżunglę i pola ryżowe – tyle zajęła nam podróż z Bangkoku do granicy z Kambodżą. Po kilku godzinach snu w Siĕm Réab, razem z setkami innych turystów pojechaliśmy oglądać wschód słońca nad Angkor Wat, jedną z głównych świątyń starożytnego miasta Angkor.
_DSC0558
Starożytny Angkor to miasto świątynia i jeden z największych kompleksów świątynnych, które kiedykolwiek powstały. Po upadku Imperium Khmerów Angkor został porzucony i zadniedbany na wieki. Po ponownym odkryciu, na początku XX wieku, aby zachować charakter miejsca, większość ze świątyń postanowiono pozostawić w kondycji, w jakiej je zastano.
_DSC0181
Angkor Wat pierwotnie wzniesiony ku czci hinduskiego boga Wisznu, przekształcono później na kompleks światyni buddyjskich. W tym okresie budynki zyskały rzeźby z wizerunkiem Buddy.
_DSC0298
_DSC0992Mnisi buddyjscy wychodzący ze świątyni Angkor Wat
Po śmierci Dżajawarmana VII symbole buddyjskie zostały zniszczone i świątyniom przywrócono charakter hinduistyczny. To dlatego obecnie na terenie Angkoru często można zobaczyć rzeźby Buddy pozbawione głów.

_DSC0381 Angkor drzewa

W Angkor można podziwiać jedne z najbardziej monumentalnych i najstarszych drzew na Ziemii, które przetrwały przez wieki głównie dzięki egzystencji poza zasięgiem cywilizacji.
Spacerując po Angkorze czuję się jakbym istniała w innym miejscu i czasie.
_DSC0362 Angkor drzewa
Majestatyczne drzewa wplecione w mury stanowią pozostałości starożytynych gatunków. Masywne korzenie oplatające skały i powodujące pękanie kamiennych murów świątynnych nadają temu miejscu nierealny wygląd.
Błyszczące w słońcu liście i kora antycznych sekwoi sprawia wrażenie jakby pokryte były srebrem.
_DSC0091
_DSC0339
_DSC0338
Drzewa rosną najczęściej w niespodziewanych miejscach, torując sobie drogę między murami świątyń  i skałami, jakby nieświadome swojego otoczenia, co skłania mnie do myślenia o tym, że natura zawsze znajdzie drogę, aby przetrwać, nawet antropocentryczne czasy człowieka uważającego się za cel wszechświata.
 _DSC0170
_DSC0351
Teren Angkor rozciąga się na przestrzeni 400 km². Tworzą go miasta, kompleksy świątynne, lasy i tereny wodne.
To również teren, na którym toczyły się działania wojenne między Czerwonymi Khmerami Pol Pota a Wietnamem.
Każda ze stron walczących używała min.
Tereny miast i świątyń zostały rozminowane przez ONZ. Należy jednak pamiętać, że mimo trwającego do tej pory rozminowywania i wprowadzenia konwencji o zakazie użycia min, Kambodża jest nadal jednym z najbardziej zaminowanych krajów świata. Zbaczanie ze ścieżek w dżungli lub chodzenie po polach uprawnych jest niebezpieczne.
Wojna się skończyła, jednak miny pozostały w ziemi czekając na wybuch. W wyniku czego podróżując po Kambodży często spotykaliśmy ludzi okaleczonych. Więszkość z  nich straciła kończyny uprawiając ziemię. Niektórzy w wyniku wybuchów stracili również członków rodziny.
Obecnie organizuje się dla nich szkolenia zawodowe lub naukę gry na instrumentach, by mogli zarabiać w ten sposób na życie. Można ich spotkać w świątyniach Angkoru grających tradycyjną muzykę przy wejściach do świątyń.
_DSC0f482Obok jednej z największych atrakcji turystycznych na świecie, w pobliskich wioskach i Siĕm Réab toczy się codzienne życie Kambodżan.

 

2 Comments

    1. W kolorze najlepiej zobaczyć samemu. Mi się podoba że jest czarnobiałe, nawet pasuje do tego jak zapamiętałem to magiczne miejsce.

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s